התחלה של פטרת ציפורניים – זיהוי וטיפול

התחלה של פטרת ציפורניים היא סממן להתחלת טיפולים.

פטרת ציפורניים מתחילה מזיהום פטרייתי המועבר אל הציפורן ממקום אחר, ובכל מקרה התחלה של פטרת ציפורניים היא נסתרת. לאחר ההדבקה, מתחילה הפטרייה להשריש ולגדול ולוקח זמן עד שאנו מתחילים לראות אותה. כמובן שמכיוון שכבר עבר זמן לא מועט מההדבקה, ההיפטרות מהפטריה עכשיו כבר אינה פשוטה כפי שהייתה יכולה להיות בתחילה. מה בכל זאת ניתן לעשות?

מהי פטרת ציפורניים ואיך היא מתחילה

כאמור, פטרת ציפורניים היא זיהום פטרייתי מדבק, וכך היא מתחילה. זיהומים פטרייתים מתחילים להתפתח באיזורים לחים כמו נעליים סגורות, סאונות, מלתחות ציבוריות ועוד. לעיתים ניתן להידבק מחברי משפחה בשל שימוש במגבות משותפות, אפילו בהתחלה של הפטרת, במקלחת או באמבטיה. פעמים רבות הזיהום מתחיל על העור ומשם הוא מתפשט לציפורן, שם הוא מתחיל לקבל צורה של פטרת ציפורניים כפי שאנו מכירים אותה.

האם אפשר למנוע התחלה של פטרת ציפורניים?

כאמור, אם כבר נדבקנו, לא ניתן למנוע את תחילת הופעת הפטרייה, כיוון שאיננו מודעים לקיומה, וניתן רק להשתדל למנוע ממנה להתחיל כלל. איך עושים זאת? ובכן, שמירה קפדנית על היגיינת כף הרגל היא הדרך הטובה ביותר למניעת הופעתה של פטרת ציפורניים מהתחלה, וכדאי להתחיל בכך מרגע זה ממש.

היגיינה של כף הרגל

כף הרגל שלנו היא מהאיברים המזוהמים ביותר בגוף, ובמידה ואנו הולכים בנעליים סגורות כל היום, תחילתן של הפטריות היא כמעט בלתי נמנעת, אלא אם נקפיד על הגיינה. מומלץ לנקות היטב את כפות הרגליים, בסבון ומים כמובן, בכל ערב, ברגע שמגיעים הביתה ולא כשמתחילים להתארגן לשינה. הליכה בנעליים סגורות, כאמור, מעלה את הסיכון לתחילתן של הפטריות, אך גם כאשר הולכים יחפים או בנעל פתוחה נדבק לכלוך רב לכף הרגל ומתחת לציפורן, שעשוי להתחיל להתפתח לכדי פטרייה. בנוסף, חשוב לא ללכת יחפים במקומות ציבוריים, ולנקות מדי פעם את פנים הנעליים בעזרת חומרים יעודיים דוחי פטריות, כבר בהתחלה, כשהן חדשות.

אבחון וטיפול

ככל שהאבחון קרוב יותר לנקודת ההתחלה, כך קל יותר לטפל בנגע. התחלה של פטרת ציפורניים, היא, כפי שכבר ציינו, נסתרת מהעין, אבל מי שהולכת לקבל טיפולי פדיקור, למשל, באופן קבוע,  יכולה לבקש מהפדיקוריסטית לומר לה מיד כשהיא מזהה תחילתה של פטרת. בכל מקרה, ברגע בו זיהיתם התחלה של פטרת ציפורניים, גשו מיד לאבחון וטיפול. הטיפול המומלץ היום לפטרת ציפורניים הוא בלייזר, המסיר את הפטרייה וממית אותה מהשורש, כך שאינה יכולה להתחיל להתפתח מחדש לאחר הטיפול.